Decyzja o założeniu własnej firmy bierze się z potrzeby radykalnych zmian w życiu zawodowym. Wybudowanie i rozkręcenie działalności może okazać się największym wyzwaniem na ścieżce naszej kariery, jednakże tylko w ten sposób będziemy w stanie zrealizować wszystkie swoje pomysły oraz cele z pełną satysfakcją. Z własnych obserwacji możemy wywnioskować jednak, że biznes jest w stanie dobrze prosperować tylko wtedy, gdy od pierwszych chwil poświecimy wystarczająco dużo czasu na jego przygotowanie.

Pomyśl o szczegółach planu

Nawet najlepszy pomysł na własną firmę wymaga podjęcia kilku bardzo ważnych kroków, a wszystkie one powinny być przemyślane i znaczące. Na dobry początek warto doszlifować plan i spisać cele swojej przyszłej firmy, korzyści z osiągniętych sukcesów, określić metody działania, przeprowadzić analizę budżetu finansowego oraz strategii marketingowej. Szczególnie ważne podczas planowania biznesu są nakłady inwestycyjne, analiza rynku, rachunek zysków i strat, punkty rentowności oraz ocena efektywności.

Wybierz sposób pozyskiwania funduszy

Kwestia finansowa wydaje się głównym problemem, który często ogranicza nasze ambicje i chęci do założenia własnej firmy. Na szczęście obecnie istnieje kilka możliwości, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą ubiegać się o dotacje na przykład z funduszy europejskich. Należy jednak pamiętać że:

  • nawet gdy staramy się o dotację unijną często wymagany jest minimalny wkład własny, liczący przynajmniej 15%.
  • nie możemy złożyć wniosku w dowolnym terminie, lecz musimy dostosować się do wyznaczonych dat, które potrafią różnić się w zależności od rejonu Polski.
  • największe szanse na otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej mają osoby, które zakładają firmę po raz pierwszy lub nie miały zarejestrowanej żadnej działalności przez ostatni rok.Warto jednak zaznaczyć, że od złożenia wniosków i przekazania biznesplanu może minąć nawet kilka miesięcy, nim uzyskamy decyzję o przyznaniu dofinansowania. Wielkość dotacji maksymalnie może sięgać do 40 tysięcy zł i kwota ta jest bezzwrotna, jednak tylko wtedy, gdy firma zdoła się utrzymać przez następny rok.

Innym sposobem na pozyskanie funduszy są dofinansowania z Urzędu Pracy. W tym przypadku również należy spełnić kilka warunków. Osoba ubiegająca się o dotację musi być zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, a dodatkowo w przeszłości nie mogła odmówić przyjęcia pracy. Ponadto, wniosek zostanie odrzucony, jeżeli młody przedsiębiorca już wcześniej otrzymał jakąkolwiek dotację. Wysokość dofinansowania jest już jednak nieco niższa, niż w przypadku środków unijnych i sięga do 24 tysięcy zł. Kwota ta również jest bezzwrotna pod warunkiem, że firma będzie aktywna minimum przez rok.

Rejestracja firmy – składanie dokumentów i wniosków

W celu zarejestrowania firmy należy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Formularz można wysłać drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej, jednak wtedy należy posiadać podpis elektroniczny. Wypełniony dokument można przynieść do Urzędu Gminy lub wysłać drogą pocztową. Oprócz podstawowych danych będziemy proszeni również o podanie numeru REGON, który zostanie przydzielony przez GUS automatycznie, preferowaną formę opodatkowania oraz datę rozpoczęcia działalności.

Zobacz też:  Wirtualne biuro a urząd skarbowy i problemy z rejestracją podatnika VAT

Składając ten wniosek nie musimy martwić się już o zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego NIP oraz o zgłoszenie płatnika ZUS, ponieważ odbędzie się to automatycznie i bezpłatnie. Dodatkowym udogodnieniem pozwalającym zaoszczędzić na starcie jest rejestracja firmy w wirtualnym biurze. Przy takim rozwiązaniu odchodzą nam koszty utrzymania personelu i możemy uniknąć bardzo wysokich opłat wynajmu pomieszczenia w centrum miasta.

własny biznes

Wybór formy opodatkowania

We wniosku rejestrującym firmę w CEIDG należy uzupełnić preferowany sposób opodatkowania firmy. Automatycznie przypisywany jest podatek VAT w wysokości 23%, który stosowany jest przy sprzedaży towarów i usług. Dostępne są jednak 4 formy opodatkowania:

  • PIT – jest to podatek od osób fizycznych i jest najczęściej wybieraną opcją. Rozliczać się przy jego pomocy mogą spółki cywilne, jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki osobowe.
  • CIT – jest to podatek od osób prawnych i właśnie dla nich przeznaczona jest ta forma płatności.
  • Ryczałt od przychodów – polega na tym, że podatek naliczony zostanie tylko od przychodu, jednak wybrać ten rodzaj płatności mogą osoby jedynie fizyczne i niektóre spółki osobowe.
  • Karta podatkowa – ostatnie rozwiązanie jest dla osób, które nie mają nawiązanej współpracy z innymi firmami, nie korzystają z ich usług. Ponadto, współmałżonek nie może prowadzić działalności o takim samym charakterze oraz nie może zatrudniać pracowników w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Jest to forma opodatkowania przystosowana dla małych przedsiębiorstw i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jaką formę prawną wybrać dla swojej firmy?

Każda forma prawna działalności bazuje na innych zasadach. Różnice można dostrzec już podczas rejestracji firmy, a w dalszym etapie warto zwrócić uwagę na koszt składek ZUS oraz koszty notarialne. Młody przedsiębiorca najczęściej decyduje się na jedno z dwóch poniższych rozwiązań:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza
  • spółka cywilna

Oba rozwiązania są bezpłatne w momencie rejestracji firmy, a różnica polega na ilości współzałożycieli, ponieważ spółka cywilna wymaga przynajmniej dwóch zarządców.  Obie formy prawne są najprostsze w realizacji, nie wymagają skomplikowanych procesów i dodatkowych kosztów.

Należy pamiętać jednak, że każda działalność gospodarcza ma obowiązek płacić składki ZUS, czyli comiesięczną opłatę na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne oraz wypadowe. Dla osób, które otwierają swoją pierwszą działalność gospodarczą przewidziana jest obniżka opłat administracyjno-skarbowe przez pierwsze 24 miesiące. Wybierając inną formę prawną, jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna, spółka komandytowa czy spółka partnerska musimy liczyć się z dodatkową opłatą za rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dochodzą również koszty notarialne przy podpisywaniu umowy oraz obowiązkowy wkład własny.