Zmiana pracy to niezwykle trudny i wymagający moment w życiu. Przyzwyczajenie i poczucie komfortu nierzadko wygrywają z frustracją, chęcią podjęcia nowych wyzwań i potrzebą wyższych zarobków. Na czym polega coaching zmiany pracy i jak pomoże Ci w szukaniu nowego pracodawcy?

Na czym polega coaching zmiany pracy?

Coaching kariery jest jednym z najczęściej wybieranych, obok coachingów osobistego i menedżerskiego, rodzajem pracy nad rozwojem jednostki. Celem prowadzenia działań coachingowych jest w tym przypadku rozwój umiejętności prowadzących do skutecznego i satysfakcjonującego poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Jak w przypadku każdego rodzaju coachingu, także w tym przypadku trening oparty jest o indywidualne potrzeby oraz umiejętności klienta.

Środki dobrane do celu

Nadrzędnym celem klienta coacha jest oczywiści zmiana miejsca zatrudnienia. W tym celu niezbędna jest zdobycie wymaganych umiejętności, nie tylko twardych, ale również miękkich, a także przyjęcie odpowiedniej postawy i wspólne przygotowanie niezbędnych dokumentów, takich jak CV, portfolio czy list motywacyjny

Na czym polega praca z coachem zawodowym?

praca z coachem

Wspólnie z trenerem poświecicie czas na analizę Twoich silnych stron, a wiec obszarów umiejętności, z którymi radzisz sobie dobrze, a także aktywności,

których podejmujesz się z większym zaangażowaniem. Porównując te aspekty z zapotrzebowaniem rynku pracy, znajdziecie najlepszą dla Ciebie ścieżkę zawodową, która może połączyć pasję i zaangażowanie w wykonywanie danego zawodu z atrakcyjnymi dochodami. Jednak w pierwszej kolejności konieczne jest opracowanie szczegółowego planu zmiany pracy, a także podniesienie lub doszlifowanie konkretnych, wymaganych umiejętności.

Pamiętaj, że coach nigdy nie podejmie za Ciebie decyzji, ani nie udzieli konkretnej rady. Jego zadaniem jest odkrycie Twojego potencjału i nauczenie odnajdywania najlepszych dla siebie rozwiązań.

Kolejne kroki coachingu zmiany pracy

Aby szukanie nowego zatrudnienia skończyło się pomyślne, a przede wszystkim klient był gotowy do podjęcia tego wyzwania, konieczne jest przejście przez kolejne etapy, które dadzą mu do tego bazę, a także zagwarantują odpowiednie merytoryczne przygotowanie. Poniżej przedstawiamy listę możliwych kroków, które podejmiesz po zdecydowaniu się na skorzystanie z usług coacha zawodowego.

 • Dokładne przeanalizowanie kariery – omówicie Twoje dotychczasowe zatrudnienie, umiejętności i doświadczenie. Pomoże to w określeniu kierunku i celu zawodowego.
 • Przygotowanie niezbędnych dokumentów – coach pomoże Ci w przygotowaniu profesjonalnego CV, a także listu motywacyjnego.
 • Budowanie profesjonalnego wizerunku – skuteczność szukania pracy podnoszą również profesjonalnie przygotowane profile na portalach zawodowych.
 • Analiza ofert – wspólnie z trenerem może przeanalizować oferty pracy, które potencjalnie leżą w zakresie Twoich zainteresowań i oczekiwań.
 • Przygotowanie do rozmowy – pozytywne wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej to bardzo ważny element w procesie rekrutacji, dlatego jednym z podstawowych celów coacha jest przygotowanie Cię do niej.
 • Bieżące wsparcie i motywacja – nieustanny kontakt z trenerem pomoże Ci w bieżących reakcjach na okoliczności w procesie rekrutacji.

Kto korzysta z coachingu zmiany pracy?

Grupy zawodowe, jakie korzystają z usług trenerów to:

 • osoby będące na początku swojej ścieżki zawodowej, które poszukują satysfakcjonującego zajęcia adekwatnego do poziomu wykształcenia,
 • pracownicy poszukujący zmian z powodu wypalenia zawodowego,
 • osoby, które pragną większej samoświadomości i samodzielności w prowadzeniu kariery zawodowej,
 • bezrobotni oraz osoby narażone na utratę pracy.
Zobacz też:  Jak urządzić kreatywne i nowoczesne biuro?

Uświadom sobie, dlaczego chcesz zmienić pracę

Wypalenie zawodowe i chęć zmian wynikają z czynników, które niwelują Twoją satysfakcję. Jednym z nich może być brak możliwości awansu. Jest to szczególnie uciążliwe, dla osób, które mają ambicję, by piać się po szczeblach kariery i obejmować coraz bardziej odpowiedzialne, a zarazem lepiej płatne stanowiska. To samo tyczy się pracowników, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności poprzez podejmowanie coraz bardziej wymagających i rozwijających wyzwań zawodowych. Jest to łatwiejsze w dużych firmach i korporacjach, natomiast w mniejszych agencjach nierzadko pracownicy muszą wykonywać te same obowiązki przez znacznie dłuższy okres.

Dlaczego zmiana pracy jest trudna?

Każdy, kto myśli o zmianie pracy, ale niewiele robi w kierunku zrealizowania tego celu, nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieświadomie sabotuje własne działania, które mają w tym pomóc. Wynika to z ogromnych emocji, jakie towarzyszą każdemu, kto chciałby zmienić miejsce zatrudnienia. Rozumienie procesu szukania nowego pracodawcy, a także udziału w procesie rekrutacyjnym, nie oznacza, że każdy będzie postępował racjonalnie i podejmował najlepsze kroki w drodze do tego celu. Powodują to lęk oraz wiele wewnętrznych sprzeczności, które wywołują chęć zmian, jednocześnie budząc przed nimi wiele obaw.

coaching - zmiana pracy uczucia

Frustracja kontra przyzwyczajenie

Choć praca może przysparzać wielu przykrości i dawać mnóstwo powodów do niezadowolenia, jesteśmy oswojeni z sytuacją i przyzwyczajeni do stanu, w jakim trwamy. Dlatego niska pensja, zła atmosfera, brak możliwości rozwoju czy nawet wypalenie, często nie są wystarczającym powodem, by przemóc lęk przed zmianą. Czynnikami, które powodują, ze boimy się zmiany pracy są:

 • obawy przed zaakceptowaniem przez nowy zespół,
 • brak wiary we własne umiejętności,
 • brak możliwości przewidzenia, jak rozwinie się sytuacja w nowej firmie,
 • nieznajomość zasad i norm panujących w nowym miejscu pracy.

Miej świadomość, że szukanie pracy będzie kosztować Cię… dużo pracy

Szukanie pracy wymaga nakładu czasu oraz energii. Przegląd dziesiątek ofert, przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych, oczekiwanie, rozmowy rekrutacyjne i konieczność brania dni wolnych by móc w nich uczestniczyć – to wszystko sprawia, że unikamy momentu, w którym decydujemy się na profesjonalne podejście do poszukiwań nowego miejsca pracy, a nasze plany kończą się, gdy przychodzi moment na podjęcie aktywnych działań.