Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni biurowej wpływa na efektywność pracy. Nowocześnie zaprojektowanie biuro jest również wizytówką naszej firmy. O czym należy pamiętać przy aranżacji wnętrza? W jaki sprzęt warto wyposażyć nasze pomieszczenie? Jaki kolor powinny mieć ściany? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Odpowiednia przestrzeń to podstawa wydajnej pracy

Jedną z najbardziej problematycznych rzeczy w pracy jest brak wolnej przestrzeni. Ciasne przejścia i brak miejsca przy biurku są powodem ograniczonych ruchów np. podczas wstawania. Wszystko to działa na nasz komfort psychiczny, przez co jesteśmy mało wydajni, zdenerwowani i skrępowani. Projektując nowoczesne biuro, powinniśmy mieć na uwadze pełną swobodę ruchów.

Biuro open space

Coraz popularniejsze są biura typu open space, które projektowane są w sposób zapewniający dobrą komunikację między pracownikami oraz wymaganą przestrzeń pomiędzy stanowiskami pracy. Ta forma zaprojektowania biura sprawdza się szczególnie w firmach o ujednoliconej strukturze – tam, gdzie wszyscy pracownicy pracują przy podobnych projektach np. programiści.

Pokój relaksu

Innowacją w projektowaniu biur są również tzw. pokoje relaksu. Dzięki nim na spokojnie zbierzemy myśli i rozciągniemy mięśnie, co wpłynie pozytywnie na efekty naszej pracy. Coraz częściej tworzy się przestrzenie przystosowane do wyciszenia. Bardzo ważne jest to, żeby strefa ta była oddzielona od miejsca pracy.

Pokoje gier

Jeżeli posiadamy bardzo duże biuro, dobrym rozwiązaniem będzie pokój gier. Pomieszczenia te są coraz chętniej stosowane przez pracodawców wielkich korporacji. W takich pokojach często znaleźć można konsole, piłkarzyki, stoły do ping-ponga czy bilarda. Pamiętajmy jednak, że zbyt długi relaks może wybić nas z rytmu pracy, dlatego należy z umiarem korzystać z tego typu pomieszczenia.

Ergonomia stanowiska pracy – przestrzeń biur(k)owa

Biurko jest podstawowym elementem stanowiska pracy. Bardzo ważne jest, aby było odpowiedniej wysokości oraz dobrze oświetlone – dzięki światłu dziennemu lub lampkom. Podobnie jak w pomieszczeniu, również na nim musi panować porządek i przestrzeń umożliwiająca swobodny dostęp do dokumentów i narzędzi. Dobrym rozwiązaniem są biurka z kontenerkami, które są niewielkich rozmiarów. Dodatkowo posiadają one szuflady, w których uporządkujemy wszystkie swoje rzeczy potrzebne do pracy. Przy wyborze zwróćmy uwagę również na uchwyty – odpowiednio zaprojektowane urozmaicą wygląd mebla oraz podniosą komfort użytku.

Zobacz też:  Zarządzaj czasem pracy efektywnie – poznaj 5 aplikacji, które Ci w tym pomogą

Atrakcyjność biura dzięki w pełni wyposażonej kuchni

Kuchnia jest bardzo ważnym miejscem w pracy. Nowoczesne biura stawiają na komfort pracowników, dzięki wygodnym krzesłom, dużej przestrzeni jadalnej oraz zapewnieniu odpowiedniego sprzętu. Do niezbędnego wyposażenia zaliczamy, np. ekspres do kawy, czajnik elektryczny, zestaw naczyń, lodówkę czy w niektórych przypadkach zmywarkę. Nie zapominajmy oczywiście o stolikach – to właśnie przy nich pracownicy zrelaksują się dzięki wspólnym posiłkom. Wpływają one na integrację zespołu, a także na chwilowy odpoczynek od pracy. Świeżość umysłu wspomaga naszą kreatywność i wpływa na jakość wykonywanych obowiązków.

Kolory mają znaczenie

Przy projektowaniu naszego biura musimy mieć na uwadze specyfikę naszej firmy. Dzięki odpowiedniemu dobraniu kolorów wpłyniemy na swoją pracę – niektóre typy barw wspomagają koncentracje, a inne kreatywność. Pamiętajmy również o kolorach, które rozświetlą nasze wnętrze. Nowoczesne biura stawiają na jasne barwy, dzięki którym nawet w pochmurne dni będziemy w stanie wydajnie pracować. Przykładem kolorów ścian i mebli są:

  • biel i szarość – uniwersalne rozwiązanie sprzyjające wyciszeniu i koncentracji,
  • błękit – odpowiednie dla biura analitycznego; wzbudza zaufanie wśród klientów odwiedzających nasze miejsce pracy,
  • czerwień i pomarańcz – kolory pobudzające kreatywność; odpowiednie dla branży reklamowej i działów marketingu,
  • zieleń – działa kojąco na wzrok, dzięki czemu nasze oczy odpoczywają; odpowiedni dla każdego typu biura.

Moc roślin w biurze

Kwiaty w doniczkach czy małe drzewka idealnie dopasują się do większości biur – wpłyną one na nasz komfort pracy, gwarantując ukojenie i odprężenie. Nie muszą one zajmować wiele przestrzeni – wystarczy, że ustawimy je na biurku czy przy oknie. Jeżeli kupimy żywe rośliny, to zadbamy również o świeżość powietrza w naszym biurze, dzięki czemu nasza praca będzie zdrowsza i przyjemniejsza. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej pielęgnacji w przypadku żywych kwiatów. Do naszego pomieszczenia wybierzmy rośliny, które są estetyczne i jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Przykładem są tutaj figowiec czy skrzydłokwiat.