Wolny zawód, czyli praca z nienormowanym etatem oraz biurem we własnym domu. Freelance to przede wszystkim swoboda w działaniu i praca zdalna na własną rękę, która w Polsce z dnia na dzień zyskuje na coraz większej popularności. Dlaczego? Głównym powodem są powstające nowe stanowiska, które wymagają jedynie dostępu do Internetu, a miejsce pełnienia swoich obowiązków nie jest już tak istotne. Freelancerami zostają przeważnie osoby między 25 a 34 rokiem życia, którzy podkreślają, że największymi zaletami tej formy pracy są kreatywne zlecenia, elastyczne godziny pracy oraz brak nadzoru ze strony przełożonych.

Jak zostać freelancerem?

Praca wolnego strzelca wymaga jednak samodyscypliny oraz organizacji czasu własnego na wysokim poziomie. Freelancer sam musi zadbać o ciągłość zleceń i budowanie własnego wizerunku, co wiąże się chociażby z terminowością i poprawnie prowadzonym systemem rozliczeniowym. Aby zostać freelancerem przede wszystkim należy znaleźć miejsce, w którym motywacja do pracy będzie wzmożona, może to być zarówno pokój w swoim domu, jak i wynajęte biuro coworkingowe. Praca freelancera rozpoczyna się od momentu pozyskania pierwszego klienta, dlatego tak ważne jest wykonanie portfolio, które pozwoli na realizację pierwsze zlecenia. Jeżeli jednak nie mamy zrealizowanych projektów, które mógłby wypełnić portfolio, warto na początku zdecydować się na darmowe zlecenia, które pozwolą nabrać doświadczenia i przekonają do współpracy przedsiębiorstwa lub osoby prywatne.

Kwestią, którą należy zająć się w pierwszej kolejności jest również organizacja ubezpieczenia. Ze względu na charakter pracy, nie przysługują freelancerom takie same przyzwolenia związane z urlopami oraz ubezpieczeniami.  Jednakże, możliwe jest uregulowanie tego samodzielnie, np. poprzez wykupienie polisy ubezpieczeniowej lub abonamentu medycznego, które niejednokrotnie są dużo tańsze, niż te oferowane przez NFZ.

jak zostac freelancerem

Jaki biznes jest opłacalny dla freelancera?

Wbrew pozorom dostępna jest spora liczba zawodów, które możemy wykonywać w domu, we własnym biurze, bądź w innym dowolnym miejscu. Najczęściej wykonywanym w ten sposób zawodów jest zawód grafika. Praca ta jednak charakteryzuje się dość przeciętnymi zarobkami – mediana zarobków kształtuje się na wysokości 3 500zł brutto miesięcznie. Inną możliwością jest praca w branży IT, która obecnie jest jedną z najlepiej prosperujących na rynku oraz jednocześnie jest wysoce doceniana przez zleceniodawców – tutaj średnia pensja to 6 000zł brutto miesięcznie. Warto wspomnieć również o takich zawodach jak fotograf, copywriter, tłumacz oraz marketingowcy, których zarobki zależą od doświadczenia oraz przede wszystkim profesjonalnego podejścia. Przykładowo fotograf z solidnym portfolio może osiągnąć przychód 4 500zł brutto, natomiast tłumacz nawet powyżej 5 000zł brutto miesięcznie.

Zobacz też:  Aplikacje do wideokonferencji – poznaj najlepsze!

Jak się rozliczać będąc freelancerem?

Najważniejsze jest ustalenie formy pracy freelancera. Zazwyczaj przyjmuje się działalność w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Nie ma to jednak tak istotnego wpływu, jak określenie czy praca ta ma charakter prywatny czy jest prowadzona w oparciu o działalność gospodarczą. Jeżeli freelancer nie prowadzi własnej firmy, najprawdopodobniej będzie rozliczał się poprzez wspomnienie wyżej umowy, a swoje dochody powinien objąć skalą podatkową 18/32%. Natomiast, podatek w wysokości 50% przysługuje w momencie, gdy zgodzimy się na wykorzystanie praw autorskich. W przypadku, gdy umowa o dzieło zawarta jest z innym podmiotem niż pracodawca, składki ZUS nie są naliczane, a umowa zlecenie ogranicza składki do jednej umowy z przynajmniej minimalną płacą brutto. Oznacza to, że niekiedy korzystniejsze są rozliczenia na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło, niż w momencie prowadzenia działalności gospodarczej. Freelancer przyjmujący zlecenia od przedsiębiorcy nie musi martwić się rozliczeniami podatkowymi oraz składkami ZUS, ponieważ nie leży to w jego obowiązkach. Powiem natomiast zawracać uwagę na naliczanie kosztów i przechowywać wszelką dokumentację w razie kontroli.