Stresujesz się spotkaniem z rekruterem? Od rozmowy kwalifikacyjnej zależy czy dostaniesz swoją wymarzoną pracę. Co zrobić, żeby dobrze wypaść przed pracodawcą? Jak przygotować się do spotkania, tak aby zostawić za sobą dobre wrażenie? Poznaj kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów.

1. Przestudiuj najczęściej zadawane pytania

Istnieje wiele pytań, które są często zadawane na rozmowach kwalifikacyjnych. Do niektórych z nich przygotujesz się bez problemu – zwłaszcza do tych, które padają na pierwszym etapie rekrutacji. Rekruterzy z reguły pytają na początku o Twoje mocne i słabe strony, jakim sukcesem możesz się pochwalić lub tym, w jaki sposób rozwiązałeś przykładowy problem w Twojej poprzedniej pracy. Zastanów się nad tym, czego oczekujesz od firmy, gdzie widzisz się za parę lat oraz to, w jakim zespole chciałbyś pracować. Na rozmowach rekrutacyjnych padają również pytania o poziom języka obcego i o doświadczenie. Pamiętaj również o przygotowaniu się do pytań czysto sytuacyjnych – przestudiuj parę przykładów tego, jakbyś się zachował w sytuacji, która wymaga nieszablonowego myślenia.

2. Poczytaj o firmie, do której aplikujesz

Często popełnianym błędem jest brak informacji o firmie, do której składa się CV. Duża część rekruterów oczekuje tego, że idąc na rozmowę, posiadasz wiedzę na temat zakładu, w którym starasz się o zatrudnienie. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną poświęć trochę czasu na przeanalizowanie profili branżowych firmy oraz strony. Dowiedz się, czym dokładnie się zajmuje przedsiębiorstwo, w jakim zakresie działa oraz z jakimi klientami współpracuje. Zbierz wszystkie najważniejsze informacje i zaskocz rekrutera swoją wiedzą na temat swojej potencjalnie przyszłej firmy.

3. Pamiętaj o odpowiednim stroju

Odpowiednie ubranie pod typ rozmowy jest bardzo ważne – pamiętaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Ta złota zasada obowiązuje szczególnie na tego typu spotkaniach, w których ważne jest pierwsze wrażenie. Wybór stroju uwarunkowany jest kulturą biznesową organizacji – jeżeli wybierasz się na rozmowę, np. w kancelarii prawnej czy banku ubierz się w elegancki i formalny strój – przykładem są marynarka i koszula. Jeżeli aplikujesz do agencji reklamowej, pozwól sobie na nieco więcej luzu – pamiętaj jednak, że Twój strój zawsze powinien być czysty i schludny.

Zobacz też:  Zakładanie działalności gospodarczej, czyli rejestracja firmy krok po kroku

4. Przygotuj się na rozmowę o pieniądzach

Nieodłącznym elementem rozmów kwalifikacyjnych jest temat pieniędzy. W momencie, w którym rekruter pyta o Twoje wymagania nie ma czasu na zawahanie się. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziesz pewny siebie, przez co łatwo i subtelnie przedstawisz swoje warunki współpracy. Pamiętaj jednak, że zbyt wysokie wymagania powodują często to, że pracodawca wybierze inną osobę z mniejszymi oczekiwaniami finansowymi. Dobrym rozwiązaniem przygotowującym do rozmowy są internetowe porównywarki zarobków. Dzięki tym narzędziom przygotujesz się na każde pytanie związane z wynagrodzeniem oraz zostawisz sobie otwartą furtkę do ewentualnych negocjacji dotyczących wysokości zarobków czy ewentualnych benefitów.

5. Przygotuj własne pytania

Przygotowanie własnych pytań to dobra praktyka na każdą rozmowę kwalifikacyjną – dzięki temu pokażesz, że do spotkania podchodzisz z zainteresowaniem i pełnym profesjonalizmem. Przygotuj parę pytań, które zadasz rekruterowi – najlepiej na temat organizacji, trybu pracy czy kwestii szkoleń.

6. Ćwicz przed rozmową

Trening czyni mistrza – nie inaczej jest w przypadku przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Ćwiczenie w domu na głos pytań i odpowiedzi pomoże opanować stres i przygotować się do każdej sytuacji. Spróbuj odpowiedzieć sobie na najczęściej zadawane pytania, opowiedzieć o swojej karierze zawodowej, zainteresowaniach, celach czy wymaganiach. Dobrym rozwiązaniem jest również pomoc drugiej osoby – poproś bliskiego, aby pomógł Ci przeprowadzić próbną rozmowę rekrutacyjną. Odpowiednie ćwiczenia głosowe dodadzą pewności siebie i zapewnią pełen luz na prawdziwym spotkaniu rekrutacyjnym.