Szkolenia, konferencje naukowe czy prezentacje produktów to wystąpienia publiczne, które powodują niejednokrotnie wielki stres. Najlepszym sposobem na uniknięcie niepotrzebnych nerwów jest odpowiednie przygotowanie się do przemówienia. Martwisz się nadchodzącym wystąpieniem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrze przygotować się do prowadzenia przemówienia, które porwie uczestników.

Po pierwsze – przygotuj scenariusz wystąpienia

Podstawą do osiągnięcia sukcesu przemówienia na szkoleniu, konferencji czy prezentacji produktowej jest odpowiednie przygotowanie scenariusza. Chcąc tego, aby wystąpienie było profesjonalne, musisz pamiętać o tym, żeby unikać zwykłego wyświetlania slajdów oraz czytania informacji, które się na nich znajdują. Prezentacja, którą przygotujesz, powinna być tylko dopełnieniem i zobrazowaniem tego, co wiesz i chcesz przekazać. Dzięki przygotowaniu scenariusza oraz nauczeniu się wszystkich najważniejszych kwestii oszczędzisz sobie nerwów i stresu, oraz będziesz dobrze przygotowany do przekazania wszystkich zagadnień.

Po drugie – przećwicz swoje przemówienie

Po sporządzeniu scenariusza, dzięki któremu masz zaplanowany przebieg przemówienia oraz sposób przedstawienia, przećwicz swoje wystąpienie tak, aby nie przysporzyło Ci dodatkowego stresu związanego z pominięciem jakiejś kluczowej kwestii w prezentacji. Sprawdź sam siebie w symulacji – mów płynnie, unikaj czytania z kartki i ekranu – dzięki temu zyskasz pewność tego, że to Ty jesteś ekspertem na szkoleniu i nie zaskoczy Cię żadne pytanie. Co ważne – pod uwagę musisz wziąć również czas prezentacji – jeżeli jest on ściśle określony, nie możesz sobie pozwolić na żadne zacięcia – jeżeli jednak jest to dłuższy wykład, nie bój użyć anegdot czy dygresji, które urozmaicą Twoje przemówienie. Pamiętaj również o mowie niewerbalnej – przećwicz przed lustrem ruch ciała, sposób ułożenia rąk, dzięki czemu zyskasz na pewności i przedstawisz się jako specjalista.

Po trzecie – sporządź listę rzeczy do sprawdzenia przed wystąpieniem

Przed każdym wystąpieniem publicznym warto zapoznać się z miejscem wystąpienia, sprzętem oraz innymi rzeczami, które są powiązane z nadchodzącym wydarzeniem. Stwórz checklistę, która pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu oraz zwiększy Twoją pewność siebie. Najważniejszą rzeczą jest zapoznanie się z salą konferencyjną, na której wystąpisz. Dzięki poznaniu układu pomieszczenia zyskasz pewność siebie oraz przygotujesz się wizualnie na to, co Cię czeka na scenie. Pamiętaj również o aspektach technicznych – sprawdź rozmieszczenie gniazdek, dzięki czemu ocenisz to, jak długi kabel będzie potrzebny. Warto również podłączyć laptop do rzutnika, sprawdzić jego ustawienia oraz widoczność obrazu i słyszalność dźwięku z drugiego końca sali.

Zobacz też:  Praca z komputerem – jak zadbać o wzrok?

sala szkoleniowa

Po czwarte – przezorny zawsze ubezpieczony

Zdarzają się takie sytuacje, w których sprzęt zawodzi – przykładem może być uszkodzony plik, niezgodny format czy problem z dyskiem. Jeżeli będziesz korzystać z wypożyczonych urządzeń, zachowaj czujność i zabezpiecz się w dodatkowy sprzęt przenośny taki jak np. pendrive, na którym zgromadzisz wszystkie swoje pliki szkoleniowe. Wgraj również pliki w kilku formatach, gdzie podstawą jest PDF, dzięki czemu oszczędzisz sobie ewentualnych problemów z odtworzeniem dokumentu. Bądź przygotowany zawsze na to, że na innym sprzęcie może być wgrana inna wersja programu niż ta, z której korzystasz, dzięki zyskasz pewność, że Twoje materiały bez problemu zostaną wyświetlone.

nośniki danych

Po piąte – oczekuj nieoczekiwanego

Ćwicząc w domu przed wystąpieniem, weź pod uwagę również rzeczy, które mogą wytrącić Cię z toku prezentacji – wszelkie pytania, negatywne reakcje oraz brak zainteresowania. Bądź przygotowany na wszystko – zasymuluj sobie parę sytuacji oraz ich odpowiedź, dzięki czemu wyjdziesz obronną ręką z każdej sytuacji, co zaoszczędzi Ci stresu oraz wpłynie na powodzenie konferencji. Sporządź listę przykładowych pytań do każdej części prezentacji oraz ewentualnych uwag do najmniej pewnych punktów – studiując ten materiał w domu, przygotujesz się na każdą interakcję z uczestnikami przemówienia.

Sprawdź ofertę na wynajem sal konferencyjnych

Przejdź do oferty