Zdarza Ci się myśleć życzeniowo, by Twój dzień pracy mógł się rozciągnąć, bo na wykonanie wszystkich zadań zwyczajnie brakuje czasu? Tymczasem większa ilość czasu wcale nie musi oznaczać, że zrobisz więcej. Kluczem jest skuteczne organizowanie czasu pracy. Pomogą Ci w tym dostępne aplikacje i programy. Zanim przedstawimy aplikacje, dowiedz się…

… dlaczego warto efektywnie zarządzać czasem?

Najbardziej oczywistą korzyścią płynącą z dobrej organizacji czasu pracy jest większe prawdopodobieństwo wykonania wszystkich zadań w terminie. Przyniesie to oczekiwane przez przełożonych wymierne efekty, które mogą się przełożyć również na Twoje wynagrodzenie. Sukces ten niesie ze sobą komfort psychiczny, który pomaga w organizacji nie tylko czasu pracy, ale również życia prywatnego. Mniejszy poziom stresu zapewnisz sobie, dzięki temu, że przez dobrą organizację czasu pracy znajdziesz więcej na odpoczynek i relaks.

Ogranicz pożeracze czasu

Pożeracze czy też złodzieje czasu to bezproduktywne czynności, które wykonujemy świadomie lub podświadomie, tracąc cenny czas na wykonanie obowiązków. Korzystanie z programów i aplikacji ułatwiających organizację czasu pracy pozwoli Ci wyeliminować ze swojego dnia niepożądane czynności, do których należą:

  • przeglądanie Internetu w celach rozrywkowych,
  • zła organizacja pracy,
  • brak sprecyzowanych celów oraz ustalenia priorytetów,
  • podejmowanie się kilku zadań jednocześnie,
  • pozostawianie niedokończonych zadań,
  • nieplanowane, przedłużające się spotkania lub rozmowy telefoniczne.

Pożeraczem czasu mogą być również bałagan na biurku czy nieuporządkowane pliki na dysku komputera. Powodują one bowiem rozkojarzenie i niepotrzebną stratę czasu naszukanie niezbędnych przedmiotów lub plików.

Jakie programy pomogą Ci lepiej zorganizować czas pracy?

Niezależnie od liczby zatrudnionych osób każda firma funkcjonuje lepiej, jeśli stosuje się w niej praktyczne narzędzia, które pomagają w zarządzaniu zasobami ludzkimi i finansowymi, a także dokumentami oraz rzeczonym już czasem. Zapoznaj się z listą aplikacji, które w istotny sposób pomogą Ci zorganizować czas pracy w Twoim przedsiębiorstwie.

Zobacz też:  Konferencje biznesowe – dlaczego warto brać w nich udział? 4 najważniejsze powody

Podio

Aplikacja posiada bardzo szeroki zakres funkcji usprawniających organizację pracy oraz czasu. Umożliwia tworzenie projektów, zadań oraz zespołów projektowych złożonych z pracowników przedsiębiorstwa, a także interesariuszy z zewnątrz. Poszczególnym osobom można nadawać uprawnienia oraz przypisywać role. Podio daje również możliwość ewidencji czasu pracy. Autorzy stworzyli wersje kompatybilne z urządzeniami mobilnymi na systemach Android oraz iOS.

Any.do

Jest to aplikacja, która została napisana z myślą o tworzeniu chronologicznej listy zadań. Pozwala na umieszczenia zadań w folderach, przypisywanie im dat, oznaczania jako zrobione lub „w trakcie”. Dużym plusem aplikacji jest to, że dostępna jest bezpłatnie, także wersja na urządzenia z Androidem i iOS. Sprawdzi się nie tylko w pracy, ale również w użytku prywatnym.Duża zaleta to możliwość konfiguracji programu z Dropboxem, pocztą czy Dyskiem Google, dzięki czemu wszystkie narzędzia stworzą dużą platformę do organizacji czasu pracy.

Evernote

Aplikacja ta jest rodzajem elektronicznego notatnika. Umożliwia sporządzanie notatek, przechowywanie plików. Jedną z funkcji jest również dostęp do informacji. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemami Windows, MacOS, Android oraz iOS. Ograniczeniem bezpłatnej wersji jest możliwość przechowywania plików o maksymalnym rozmiarze 60 MB.

Asana

Jest bardzo rozbudowanym narzędziem do organizowania czasu i pracy w nawet dużym zespole. Umożliwia organizację projektów, przypisywanie zadań, ustalanie deadline’ów. Podział obowiązków oraz przydział zadań wykonuje się w prosty, intuicyjny sposób. Planowanie zadań obrazuje się w formie kalendarza robocze, za pośrednictwem którego można zarządzać zadaniami. Kalendarz można zsynchronizować z Kalendarzem Google.